Quantcast
Channel: XXI. század – Galaktika.hu
Viewing all 111 articles
Browse latest View live

13,5 milliárd éves időutazásra vállalkozhatnak a csillagászok

$
0
0

A legkorábbi galaxisok figyelhetők majd meg a James Webb űrteleszkóp (JWST) segítségével, amelynek indítását 2018 októberében tervezik.

Az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal második igazgatójának, James Webbnek a nevét viselő csillagászati műhold megépítése a NASA, az Európai Űrügynökség (ESA) és a Kanadai Űrhivatal közös projektje. Az infravörös tartományban megfigyeléseket végző JWST százszor nagyobb teljesítményre lesz képes, mint a most negyedszázados jubileumát “ünneplő” Hubble-űrteleszkóp – olvasható a PhysOrg hírportálon.

A James Webb űrteleszkóp segítségével 13,5 milliárd éves időutazásra vállalkozhatnak a csillagászok, akik megismerhetik, hogy milyen volt a világegyetem “mindössze” 200 millió évvel az ősrobbanás után, amikor a sötét univerzumban sorra “felgyulladtak” az első csillagok és létrejöttek a korai galaxisok.

A JWST tömege 6,4 tonna, tükörátmérője 6,5 méter lesz, vagyis háromszor akkora, mint a Hubble-űrteleszkópé. Az infravörös tartományban működő John Webb csillagászati műhold “szeme” képes lesz áthatolni a kozmikus poron és távoli égitestek igen halovány jelzéseit észlelni.

“Fénygyűjtő rendszerének 70-szer nagyobb a kapacitása, mint a Hubble-űrteleszkópé, ily módon a nagy tükörátmérőjének és az infravörös tartományban végzett megfigyeléseinek köszönhetően a világegyetem hőskorába kalauzol el minket” – hangsúlyozta a Matt Greenhouse, a JWST-projekt kutatója.

Az első csillagok és galaxisok kutatása, a bolygórendszerek képződésének vizsgálata mellett a Földtől 1,5 millió kilométerre keringő űrteleszkóp az élet jeleit is keresi majd a világűrben. Feladata olyan égitesteket találni, ahol a hőmérséklet se nem túl alacsony, se nem túl magas, és felszínükön folyékony víz lehet.

“A John Webb űrteleszkóp olyan érzékeny műszerekkel rendelkezik, amelyekkel a bolygók légkörének színképelemzése is elvégezhető. Így megismerhetjük az égitestek légkörének az összetételét, valamint észlelhetjük az esetleges élővilágra utaló jeleket” – fogalmazott Matt Greenhouse.

Forrás: MTI

A 13,5 milliárd éves időutazásra vállalkozhatnak a csillagászok bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.


Stephen Hawking, az Operaház hologramja

$
0
0

Stephen Hawking a már szinte megszokottan szokatlan dolgaival hívta fel magára a figyelmet a közelmúltban (is). A világhírű tudós, azon túl, hogy levédette a saját nevét, úgy tartott előadást a Sydney-i Operaházban, hogy fizikailag nem, “csupán” hologramként volt jelen.

Mivel Stephen Hawking nevével szinte mindent el lehet adni, a tudós nemrég úgy döntött, gátat szab az esetleges visszaéléseknek és levédette nevét. Hawking azután határozott így, miután Brian Cox fizikus, a BBC Human Universe című tudományos műsorának házigazdája szintén az angol Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához fordult ugyanezen ügy miatt. A két tudós döntésének hátterében az állt, hogy méltatlan termékeket ne lehessen népszerűsíteni velük.

Stephen Hawking döntése azért is fontos, mert a tudós azon kevés fizikusok közé tartozik, akik részei lettek a popkultúrának. Alakja, neve, megformálása több tévés produkcióban és rajzfilmben is visszaköszön. Maga is megjelent már a képernyőn a Big Bang Theory-ban (Agymenők) és nem is olyan régen mutatták be az életéről szóló, Mindenség Elmélete című filmet. Sőt, még a Monthy Python legutóbbi produkciójában, a londoni O2 arénában tartott show-ban is szerepelt egy videóklip erejéig. Ha úgy tartja kedve, ötletet is ad Hollywoodnak, mint ahogy tette azt akkor, amikor bedobta a köztudatba azt az elképzelését, miszerint ideális James Bond főgonosz lehetne belőle egy készülő 007-es filmben.

Hawking mindezeken kívül természetesen rendszeresen megosztja elméleteit és gondolatait a világról, a jövőről és a technikai fejlődés várható hatásairól – és persze maga is feszegeti a jelenlegi technika határait. Ezt bizonyítja egy nemrégiben tartott előadása is, melynek helyszíne a Sydney-i Operaház volt. Az esemény nem csak azért számított kuriózumnak, mert a professzort látták vendégül, hanem azért, mert Hawking úgy adott elő a színpadon, hogy ő maga ott sem volt. Egy nagy felbontású, 3D-s hologramnak hála azonban a nézőtér minden pontjáról úgy tűnt, mintha a tudós a színpadról beszélne hallgatóságának. Hawking hozta a formáját és elmondta: élőben is megjelenhetett volna, de nem tudta kihagyni a lehetőséget, hogy ő legyen az első ilyen hologram az Operaházban. Íme az előadásról készült másfél órás felvétel.

 

A világhírű tudós jelenleg a Cambridge-i Egyetemen, az alkalmazott matematika és elméleti fizika tanszéket vezeti, ugyanazt, melynek egykor Newton állt az élén.

A Stephen Hawking, az Operaház hologramja bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Játék X-szárnyú az űrben

$
0
0

Meddig mennél el egy jegyért a Star Wars VII – Az ébredő Erő VIP premierjére? Valószínűleg nem addig, ameddig ezek a srácok.

Két angol Star Wars rajongó Project Helium Tears néven magasra tette a lécet:  az X-szárnyú játékgépüket a közeli világűrbe küldték, hogy felkeltsék vele J. J. Abrams figyelmét.

@Bad_Robot #HeyJJ Can @MattKingsnorth and @TurboBungle come to the Force Awakens VIP Première?” (Bad Robot és hé, JJ! Matt Kingsnorth és TurboBungle eljöhet Az ébredő Erő VIP premierjére?) – ez a tweet üzenet olvasható a szerkezeten, amely egy magas légköri ballonnal hatolt az atmoszféra magasabb rétegébe.

“Általában nem lenne a válasz…”

A páros azért bevallotta a videóban, tettük mögött az is állt, hogy valami rendkívülit akartak csinálni.

Az ügyes hashtag erejének köszönhetően úgy tűnik, hogy a Bad Robot Studio válasza nem várathat sokáig magára.

Forrás: The Creators Project

A Játék X-szárnyú az űrben bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Egy fánk dicső űrutazása

$
0
0

Időről időre mindig végigsöpör a közösségi médián valami új őrület, az extrém vasalástól kezdve a jeges vizes hidegzuhanyig, A legújabb mánia azonban igazán XXI. századi: hétköznapi dolgokat kell feljuttatni az űrbe.

Nemrég beszámoltunk róla, hogy két Star Wars rajongó egy játék X-szárnyút küldött fel, de az egyre terjedő mozgalom most leginkább az ételekről szól. A YouTube-on számtalan fiatal videóját találni, akik megpróbáltak valamilyen ennivalót eljuttatni a sztratoszféra határára: utazott már pizza, hamburger és még sör is. Legutóbb pedig egy fánkra került sor.

Két svéd fiú úgy döntött, hogy az égbe küld egy epres fánkot, fagyott állapotban, egy hozzácsatolt meteorológiai ballon segítségével. Az utazást videóra vették és persze fel is töltötték az internetre, mások szórakoztatására.

Maga a fánk csak a sztratoszférán kívülre jutott el. Technikailag ez nem a világűr, de igencsak közel járt hozzá a péksütemény. Útjának befejezése után vízbe esett, ahol a Svéd Tengeri Mentőszolgálat találta meg, majd juttatta vissza a fiúknak a sütit. A svédek ezután a lehető leglogikusabb lépést tették meg: megették a fánkot. Az ízét úgy jellemezték, hogy „földönkívüli”.

Vajon mi lesz a következő? Egy sushi vagy egy baklava? Esetleg egy hotdog? Egy megfelelő ballonnal minden lehetséges, csak a jövőbeli kísérletezők ne felejtsenek el engedélyt kérni – ugyanis engedély nélkül semmit sem lehet felküldeni az űrbe.

Scheirich Zsófia

A Egy fánk dicső űrutazása bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Star Trek tisztje van a Nemzetközi Űrállomásnak

$
0
0

Samantha Cristoforetti olasz asztronauta lett az internet új sztárja. A női űrhajósnak 493 ezer követője van a Twitteren. Nem véletlenül…

Cristoforetti nem csak attól különleges, hogy ő az első olasz nemzetiségű női űrhajós. Azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy Chris Hadfield mintájára igen aktív a közösségi médiában és a mindennapjairól oszt meg érdekességeket. A mindennapjait pedig a Nemzetközi Űrállomáson tölti…CEGKuy7VIAARhFN

Az már szinte megszokott tőle, hogy űrbéli fotóval kíván jó éjszakát követőinek, közösségi tevékenysége azonban nem merül ki ennyiben. Videóiban szabályos tárlatvezetést tart a Nemzetközi Űrállomáson. Bemutatja és elmagyarázza azokat a dolgokat, amikre mindannyian kíváncsiak vagyunk, így például azt, hogy hogyan végzik a dolgukat az asztronauták a súlytalanságban, vagy hogy hogyan tudnak venni egy frissítő zuhanyt az űrállomáson.CEQzVYhW0AIl1r0A 38 éves Cristoforetti a sci-fi rajongóknak is kedvében járt, amikor olyan selfie-t osztott meg, amelyen Star Trek egyenruhában látható. Később ugyanebben dresszben kortyolta a speciális, zéró gravitációs csészéjéből az űrben főzött kávéját, majd posztolt egy fotót a Balatonról is.

Cristoforetti szinte minden közösségi oldalon jelen van, de a honlapján is követni lehet az olasz asztronauta rendkívüli hétköznapjait.

A Star Trek tisztje van a Nemzetközi Űrállomásnak bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Gazdáját követi a repülő robotkamera

$
0
0

A Lily Camera új szintre emeli mind a selfie készítést, mind a drónnal felvett videókat. Az új eszközt csak feldobjuk a levegőbe, és már követ is minket, profin filmezve minden mozdulatunkat.

Hogy mi ebben a jó? Ha valami érdekes helyen járunk, vagy valami izgalmas tevékenységet végzünk, segítség nélkül le tudjuk filmezni magunkat – ráadásul mozgás közben, nagy felbontású légifelvétel formájában. A repülő kamerát reklámozó videó remek példákat hoz ilyen helyzetekre: síelés vagy vadvízi kajakozás közben más módszerrel elég nehezen tudnánk olyan felvételt készíteni magunkról, ami végigkövet az utunkon.

A trükk roppant egyszerű: a Lily Camera gazdája egy nyomkövetőt tesz a zsebébe, vagy rákapcsolja a csuklójára, a drón pedig GPS segítségével a nyomába ered.  Plusz a szerkezet komputere megtanulja tulajdonosa arcát is, hogy fókuszban tudja tartani.  Mind a nyomkövető, mind a drón vízálló és valamennyire a durvább landolást is bírja. A kamera természetesen HD felbontásban dolgozik, képes akár lassított felvételek és fotók készítésére is.

Az eszköz még az idén, néhány hónap múlva kerül a boltokba, várhatóan 899 dolláros áron, de az előrendelők már 499 dollárért is hozzájuthatnak.

A Gazdáját követi a repülő robotkamera bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Ilyen lehet egy idegen bolygón – Gyönyörű jelenség Tasmánia partjainál

$
0
0

Szinte nem evilági, különleges kék fényben izzik a tenger egy Tasmánia partján fekvő városban, Hobartban.

Tudósok és fotósok hada rohamozta meg az Ausztráliához tartozó Tasmániát, a sziget partján fekvő Hobart városban ugyanis nem mindennapi látvány tárul az érdeklődők szeme elé. A jelenség oka egy Dinoflagellate (Páncélos ostoros) nevű egysejtű élőlény, amely fény bocsájt ki magából, ha megzavarják. Ennek okára még nem jöttek rá a tudósok, de a látvány – főleg, ha tengernyi ilyen kis élőlényről beszélünk – lenyűgöző.

Lisa-Ann Gershwin medúza szakértő a helyi sajtónak nyilatkozva elmondta: az elmúlt 25 évben jó párszor látott már olyan jelenséget, amikor az élőlények világítottak, vagy fluoreszkáltak (a szaknyelv ezt biolumineszcenciának nevezi), de ilyen gyönyörű látványban még nem volt része.

(A képeket Blackpaw Photography és Leena Wizz készítette.)

A Ilyen lehet egy idegen bolygón – Gyönyörű jelenség Tasmánia partjainál bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Elkészítették a Föld zászlaját

$
0
0

Egy svéd grafikus megálmodta a Föld zászlaját. Semmi csicsa, egyszerű szimbólumvilág.

A XX. századi űrversenyben természetes volt, hogy Neil Armstrong az amerikai nemzeti lobogót tűzte ki a Holdra. Mindennél jobban számított akkor, hogy az Egyesült Államok jelezze: az ő országuk küldött először embert égi kísérőnkre.

Az is természetes, hogy a Nemzetközi Űrállomás (ISS) asztronautái szintén nemzeti válljelzést viselnek, felmerül azonban a kérdés: milyen lobogót használjunk majd akkor, amikor meghódítjuk a Marsot? Tekintettel arra, hogy ehhez a nagyszabású projekthez a Föld nemzeteinek legnagyobb koponyáira van szükség, egy szoros nemzetközi együttműködést jelképező lobogó lenne a leginkább helytálló válasz egy marsi expedíció esetében. Egy olyan zászló tehát, amely magát a Földet képviseli.

És éppen egy ilyen zászlót álmodott meg Oskar Pernefeldt. A svéd tervező-grafikus honlapjáról megtudható, hogy a zászlón lévő gyűrűk egy virágot alkotnak, mely így a Földnek a szimbóluma, ahogyan a kék háttér is egy utalás a kék bolygóra (s tulajdonképpen magára az univerzumra is). Az egymásba fonódó gyűrűk az emberiség egységét jelképezik, számuk pedig a hét kontinensre tett utalás. Oskar Pernefeldt ezekkel a jelképekkel próbálta kifejezni otthonunkat és azt, hogy kik is vagyunk mi, honnan is jövünk és hogy merre tartunk.

A zászló természetesen nem hivatalos jelkép, a megfelelő szervezeteken múlik majd, hogy használják-e akkor, amikor az ember egy másik bolygóra teszi a lábát…

A Elkészítették a Föld zászlaját bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.


Utazás az új Földre – Az Aurora tudományos háttere

$
0
0

Az Aurora az emberiség legnagyobb vállalkozásáról szól: az utazásról egy új, élhető bolygóra. Kim Stanley Robinson hamarosan megjelenő regénye kapcsán egy videóban összegezte, hogy milyen tudományos háttér is áll története mögött.

A könyv a távoli jövőbe kalauzolja olvasóját, de az expedíció már generációkkal ezelőtt kezdetét vette. A regényben az utazás éppen végső céljához közeledik: a Földhöz hasonló Aurora bolygóhoz a Tau Citi csillagrendszerben.

Robinson szerint már az ókori embert is foglalkoztatta az utazás a csillagokba, de az űrhajó, mint tudományos koncepció, csupán százhúsz éves elmélet. Egy orosz tudóshoz, Konsztantyin Ciolkovszkijhoz, a modern rakétatechnika és űrkutatás elméleti megalapozójához köthető. Habár csak elméleti síkon foglalkozott űrutazással, nagy reményeket fűzött hozzá, ahogy híres szavaiból is kitűnik: „A Föld az emberiség bölcsője, de nem élhetünk örökké bölcsőben. Az emberiség nem is marad örökké a Földön, hanem fényre és térségre vágyva előbb félszegen behatol a légkörön túli térségbe, aztán pedig meghódítja a csillagok világát.”

banner_303_spicc

Akárcsak Noé bárkája

A továbbiakban Robinson felvázolja elképzeléseit arról, hogy milyen is lenne meghódítani a „csillagok világát”. Először is az embereknek magukkal kellene vinniük a földi állatokat, növényeket és földet is (Noé bárkájához hasonlóan), ehhez viszont egy olyan hajóra volna szükség, ami ezt mind elbírja. Másrészt pedig a járműnek a fénysebesség gyorsaságával kellene haladnia, mindezt a lehető legkevesebb üzemanyag felhasználással. Itt Robinson felhívja a figyelmet, hogy ez a kettő (nehéz rakományt szállítani és gyorsan haladni) kissé ellentmondásos vágy, hisz minél nehezebb dolgot visz magával valaki, annál több üzemanyagot kell elégetnie az utazás során.

Elvileg nagy a választék

Ezután annak a lehetőségéről esik szó, hogy léteznek-e számunkra élhető bolygók az univerzumban. Robinson szerint a válasz igen, mert elég széles az a zóna, amelyen belül – élet szempontjából – egy bolygó nincs se túl közel, se nem túl távol a csillagától. Az élet pedig úgymond nagyon rugalmas, azaz létre tudnak jönni életformák egész szélsőséges környezetekben is. Így szerinte nagyon is sok lakható bolygó létezhet a galaxisban: a számukat 500 és 500 000 közé teszi. Azonban az embernek a Földhöz legközelebbi ilyen helyet kell megcéloznia, így viszont a lehetőségek száma csökken.

Szinte legyőzhetetlen távolság

Habár vannak a közelünkben is helyek, ahol jelenlegi ismereteink szerint vannak Föld-szerű bolygók (Robinson említi az Alfa Centauri és a Tau Citi csillagrendszereket), de ezek legalább 10-15 fényévre vannak tőlünk, ami jelenlegi technológiánkkal még igencsak nagy távolságnak számít. Az író ezt le is vezeti egy könnyebben megfogható mértékegységgel, a méterrel. Ha a Föld és a Nap közötti távolságot 1 méternek vesszük, a legközelebbi csillagrendszerek így is 800 km-re vannak tőlünk.

Több generációnak kéne utaznia

Robinson szerint a legközelebbi csillagrendszerekhez (a regény miatt ő a Tau Cetit hozza példának) való eljutás egy többgenerációs misszió. Ha az űrhajó képes lenne fénysebességgel utazni, még akkor is eltartana az út legalább 150-200 évig. Viszont ha egy ilyen küldetésbe mégis belevágna az emberiség, akkor rengeteg további problémával kellene szembenéznie, amelyet talán csak azzal lehetne orvosolni, hogy egy több ezer fős működő társadalmat rendeznek be az űrhajón. Mivel külső segítség nem lenne az űrhajó számára, így a felmerülő problémákat közösségnek kellene megoldani. Mivel az utazás tovább tartana egy emberöltőnél, sőt, gyakorlatilag lennének olyan emberek a hajón, akik ott születnek, nőnek fel és halnak is meg – úgy, hogy sosem pillantják meg új otthonukat. Ezért szükség volna tanárokra is, akik folyamatosan nevelnék fel az űrhajó társadalmából a következő nemzedéket, akik folytatnák a küldetést. Emellett pedig további más szervezetekre (pl. egészségügyi dolgozók és rendfenntartók) is szükség volna, akik működtetnék a közösséget.

Az igazi kihívás csak a célba érve kezdődik

Azonban a problémák itt még nem érnek véget. Milyen lehetőségeink lennének, ha elérné a misszió a Földhöz hasonló bolygót? Robinson szerint miután megbizonyosodtak róla az utazók, hogy a bolygón van víz, légkör és a hőmérséklet is megfelelőnek tűnik, akkor kiküldenek egy robotot, ami esetleges mérgező anyagok után kutatna a légkörben. Ezután már csak az a kérdés, hogy a bolygó élő vagy halott-e? Hiába van élet a bolygón, attól még egy földlakó számára nem feltétlen lesz élhető. Ha viszont a bolygó halott, de van rajta víz a megfelelő anyagokkal az élethez, az már sokkal ígéretesebb. Azonban probléma ekkor is akad. A magaddal hozott élőlényekkel be kell népesítened az új helyet, ami eléggé hosszú folyamat, s amíg ez végbemegy (ha egyáltalán végbemegy), addig az emberiségnek továbbra is az űrhajóban töltött évekhez hasonlóan kell élnie az új otthonán.

Habár egy ilyen küldetés igen kockázatos, és rengeteg a “talán” az elméletben, de ennyi Robinson számára elég volt, hogy megírja legújabb művét, az Aurorát, ami valószínűleg idén júliusban fog megjelenni. Igaz, ahogyan maga Robinson is mondta, a téma nem új, de így a könyv olvasása nélkül is sejthető, hogy eredetivé, izgalmassá tudta tenni azt.

Scheirich Zsófia

A Utazás az új Földre – Az Aurora tudományos háttere bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Vissza a Földre –űrvideó GoPro-val

$
0
0

Az Elon Musk-féle SpaceX társaság Falcon 9-es rakétája nemrég egy Dragon űrhajót küldött az űrbe. Ahogy az lenni szokott, a rakéta egyes elemei funkciójuk betöltése után fokozatosan leváltak. Csakhogy ezúttal az egyik elemet egy GoPro kamerával szerelték fel, így megnézhetjük, milyen ebből a magasságból visszahullani a Földre. A video június 5-én jelent meg a SpaceX YouTube csatornáján.

A kisfilm készítői természetesen a leginkább ideillő zenét választották – ha már egyszer a felvétel megidézi a 2001. Űrodisszeiát

A Vissza a Földre – űrvideó GoPro-val bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Ultra HD felvétel a Nemzetközi Űrállomásról

$
0
0

A NASA négy perc hosszúságú, 4K felbontású videót tett közzé a YouTube-on, amely a Földet, a SpaceX Dragon űrhajót, a Nemzetközi Űrállomást és az állomás fedélzetén zajló mindennapi életet mutatja be, elképesztő felbontásban. Megcsodálhatunk egy vihart az óceán felett, egy különleges alakú szigetet, napfelkeltét, a Holdat, de legfőképp anyabolygónk lélegzetelállító szépségét. És még az is kiderül, hogyan néz ki a szendvicsevés az űrben.

A NASA azt ígéri, hogy a ReelNASA elnevezésű YouTube csatornáján hamarosan még több 4K minőségű videót fog közzétenni.

Felfedező típus vagy? Nézd meg, mit kínál a Galaktikabolt felfedezés témában!

A Ultra HD felvétel a Nemzetközi Űrállomásról bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Ilyen könnyű “átlátszóvá” tenni egy kamiont

$
0
0

Íme, egy újabb pofonegyszerű ötlet a “hogy ez nekem miért nem jutott eszembe” kategóriából.

Ha egyszer is ragadtál már be egy kétsávos úton egy kamion mögé, akkor pontosan tudod, hogy mennyire bosszantó tud lenni a várakozás! A kamion pokolian lassú és ezért te meg akarod előzni. A probléma csupán az, hogy nem tudod, mert a kamion annyira hatalmas, hogy nem látod, vajon a szembe sávban épp jön-e egy másik hasonlóan hatalmas csöppség, készen állva arra, hogy amint meg kezded a kerülést, azonnal palacsintává lapítson.

Általában vagy megkockáztatod és előzöl, vagy csak ülsz a volán mögött és hagyod, hogy az egekig kússzon a vérnyomásod.

A Samsung argentínai ágazata azonban felfigyelt erre problémára, és arra is, hogy rossz hatással van az emberekre. Tehát, hogy valami jót hozzanak ki belőle, felszereltek egy kamerát a kamion elejére, a hátuljára pedig egy csomó TV-t. A tévéken figyelemmel követhetjük, hogy mi történik a kamion előtt, vagyis hogy valóban palacsinták leszünk-e, ha előzünk vagy sem.

Ez egy röhejesen egyszerű megoldás. Főleg, ha belegondolunk, hogy a szükséges technológia már több mint egy évtizede elérhető.

Ettől függetlenül, azonban elég egyértelmű az is, hogy miért nem fogunk találkozni ezzel a jelenséggel az utakon. A kamionosok, illetve a szállító cégek elég szűk költségvetéssel dolgoznak, és ha hozzáadjuk ennek a rendszernek a beszerelési költségeit, továbbá a súlynövekedés miatt elhasznált üzemanyagtöbblet árát, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy egyetlen cég sem fog élni a lehetőséggel.

Álmodozni azonban álmodozhatunk.

A Ilyen könnyű “átlátszóvá” tenni egy kamiont bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Tervezz 1300-zal száguldó csővonatot!

$
0
0

Elon Musk nem csak Dragon magánűrhajókat és árammal hajtott Tesla autókat szeretne maga után hagyni az emberiségre, hanem egy repülőgépnél is gyorsabban száguldó csővasutat. A Hyperloop ötletét először 2013-ban szellőztették meg, és a koncepció akkor még egy meghökkentő blöffnek tűnt. Azóta viszont egyre több konkrét lépés történt, ami a megvalósulás irányába mutat. A legújabb mérföldkő egy Hyperloop járműtervező pályázat, amit nemrég jelentett be a SpaceX. A versenyen egyetemi diákok és független mérnök csapatok is indulhatnak majd. A cég a pályázatot illető részletes szabályokat, feltételeket és magával a csővel kapcsolatos technikai kikötéseket augusztusban fogja közzé tenni.

A feladat az lesz, hogy a résztvevők építsenek egy emberi méretekhez szabott járművet, amelyet Kalifornia állam, Hawthorne városának teszt pályáján fognak kipróbálni, a SpaceX központja mellett. A teszt során nem fognak emberek ülni a járművekben.

Elon Musk határozottan állítja, hogy nem akar kiépíteni egy teljes Hyperloop infrastruktúrát, de úgy gondolja, hogy ezzel a kiírással a cége továbbra is részt vehet a technológia fejlesztésében. A verseny útmutatója, azonban azt sugallja, hogy a SpaceX „szemléltetés céljából” valóban meg akarja építeni az egyik járművet.

A csapatoknak szeptember 15-ig kell jelentkezniük a pályázatra, és a végső terveket pedig december 15-ig kell leadniuk. Maga a verseny pedig következő év júniusában kerül megrendezésre a hawthorne-i tesztpályán.

Miután a tervek leadásra kerültek, a SpaceX elviszi a jelentkezőket a Texas A&M University-re, 2016 januárjában, egy „tervezési hétvégére”. Az egyetemen a csapatoknak lehetőségük nyílik majd beszélgetni, illetve visszajelzéseket kapni a SpaceX munkatársaitól, továbbá a hétvégén részt vesznek majd különféle cégek is, akik a jövőben akár szponzorálhatják is a csapatokat. A SpaceX szerint a vállalatok „belátásuk szerint hozhatnak létre pénzügyi alapokat, amelyek egy csapat által megtervezett jármű megépítését finanszírozná.”

A SpaceX a jármű más részeire is vár terveket, mint például az egyéni biztonsági felszereléseket illetően, vagy olyan ötleteket is, amelyek a jármű aerodinamikáját optimalizálnák. Azok a jelentkezők azonban, akik csak kizárólag ezekre a részekre akarnak fókuszálni, nem indulhatnak majd a versenyen.

A Tervezz 1300-zal száguldó csővonatot! bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Itt az első érző műláb

$
0
0

A műlábak visszaadták az állás és a járás képességét azoknak, akik valamilyen okból elvesztették a lábukat. Ezek a hasznos eszközök azonban nem tudtak pótolni egy fontos dolgot: az érzékelést. Egészen mostanáig.  Nemrég ugyanis kutatók egy csoportja sikeresen látott el valakit olyan műlábbal, amely érzékelni és érzéseket kelteni is képes.

Nem is gondolnánk, hogy még a láb esetében is milyen fontos az érzékelés képessége – egészen addig, amíg el nem veszítjük ezt a lehetőséget. Egy műlábnál az érintés érzése nem csak növeli a használó biztonságérzetét (hiszen sokkal kisebb az esélye annak, hogy megbotlunk vagy elesünk, ha tudjuk érzékelni a környezetünket), de még a fantomfájdalmat is elmulasztja.

Ennek kivitelezése érdekében dr. Hubert Egger és csapata a felső-ausztriai egyetemről, a University of Applied Sciences Upper Austria-ról, beazonosította az idegvégződések pontos helyét ott, ahol a protézis rácsatlakozik a csonkra. Ezután összekötötte őket a műlábban található érzés szimulátorokkal, amelyek 6 érzékelővel rendelkeznek a művégtag talpán. Amikor az érzékelők hozzányomódnak a földhöz, az általuk gerjesztett jel felvándorol az idegvégződésekbe, ahonnan üzenet indul az agynak, végül pedig megszületik az érzés a műlábban.

A Itt az első érző műláb bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Megvan a Föld távoli ikertestvére

$
0
0

Az amerikai űrkutatási hivatal Kepler űrteleszkópja olyan exobolygót fedezett fel, ami  minden eddiginél jobban hasonlít Földünkhöz. A NASA egyenesen az első lakható planétának nevezi, amit a naprendszerünkön kívül találtak.

A Kepler-452b mintegy 60 százalékkal nagyobb a bolygónknál, a felszíne sziklás, és egy a Naphoz nagyon hasonló, ám idősebb csillag körül kering, olyan pályán, mint a Föld. Ráadásul a planéta megfelelő távolságra van a napjától ahhoz, hogy folyékony víz legyen a felszínén, ami alapvető feltétele az élet jelenleg ismert formájának.  Az exobolygó 1,5 milliárd évvel idősebb a Földnél.

Persze azért pár szépséghibája is van: a tömege anyabolygónknak ötszöröse, a gravitáció pedig valószínűleg a duplája a földinek. És nem éppen a szomszédben van: nagyjából 1400 fényévnyire található.

A NASA több éve nyomoz lakható bolygók után a Kepler adatai alapján: eddig 500 exobolygóból 12 került fel a “valószínűleg lakható” listára. Az újonnan felfedezett planéta azonban minden eddiginél emlékeztet anyabolygónkra. A korábbi jelöltek ugyanis mind a mi Napunknál kisebb vagy hidegebb csillag körül keringtek. És egyikük sem volt olyan mértékben sziklás, mint a Kepler-452b.

 “Nagyszerű előrelépés olyan planétát találni egy Napszerű csillag körül, amely méretében és hőmérsékletében is hasonlít a Földhöz” – jegyezte meg Jeff Coughlin, a kaliforniai Mountain View-ban működő SETI Intézet Kepler űrteleszkóppal foglalkozó kutatója.

A felfedezés részleteit a The Astronomical Journal című folyóirat következő számában ismertetik a szakemberek.

(Forrás: MTI)

Felfedező típus vagy? Nézd meg, milyen könyveket kínál a témában a Galaktikabolt!

 

A Megvan a Föld távoli ikertestvére bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.


Vigyázz, nehogy ellopják az arcod!

$
0
0

Az már rég nem újdonság, hogy bárkinek meg lehet csinálni a számítógépes mását – hiszen már a menő videójátékokban is ismert sztárok 3D animált változatai szerepelnek. Csakhogy egy ilyen virtuális személy elkészítéséhez eddig hosszú órákat igénylő, gondos modellezésre volt szükség, mozgásrögzítéssel, lézeres szkenneléssel.  Nos, ez a korszak lezárulni látszik.

A University of Washington kutatói egy olyan rendszert fejlesztettek ki, amely egyszerű fotók – akár paparazzi képek – felhasználásával képes megalkotni bárkinek az animálható, 3D hatású arcát. Nem elég, hogy Kevin Spacey és Arnold Schwarzenegger digitális klónjai ijesztően hasonlítanak hús-vér eredetijükre, ráadásul még egymás mimikáját is fel tudják venni. Azt szeretnéd, hogy a japán miniszterelnök Daniel Craigtől idézzen? Sima ügy.

A játékok és filmek szempontjából ez a fejlesztés hatalmas előrelépés, mivel így nincs szükség személyes szkennelésre, se profi színészekre ahhoz, hogy valódi sztárokat vagy politikusokat szerepeltessünk bennük. Ennek a technológiának a segítségével az elhunytakat is „feléleszthetjük”. Vagy akár készíthetünk magunknak olyan avatárokat is, amelyek arcvonásai nem hasonlítanak ránk,  mégis a mi gesztusainkat, mozgásunkat követik.

Persze ez a megoldás számos visszaélésre vagy éppen bizarr felhasználási módra is lehetőséget adhat. Úgyhogy csak idő kérdése, mikor kell majd copyrightot bevezetni a saját arcunkra.

A Vigyázz, nehogy ellopják az arcod! bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Megtalálták a hosszú élet génjét – a bálnáknál

$
0
0

Londoni tudósok feltérképezték a világ leghosszabb élettartamával rendelkező emlős, a grönlandi bálna génállományát, és sikeresen felfedezték azokat az egyedi géneket, amelyeknek köszönhetően több mint 200 évig él ez az állat. Az Egyesült Királyságban, a Liverpooli Egyetemen végzett kutatás vezetője, Joao Pedro de Magalhaes úgy nyilatkozott, hogy a most felfedezett gének segítségével akár az emberek is hosszabb élettartamra tehetnek szert.

A liverpooli génkutató központban folytatott kísérletet alaszkai, dán, ír, spanyol és dél koreai tudósok közreműködésével végezték. A projekt során összehasonlították a grönlandi bálna génjeit a csukabálnáéval, amely általában csak 30-50 évet él. A kutatók rájöttek, hogy a grönlandi bálnának két génje, amely az élettartamhoz köthető, egyedi módon mutálódott. Ezek közül az egyik az ERCC1 gén, amelyről úgy tartják, hogy a DNS javításáért és a rákkal szembeni ellenállásért felel, továbbá lassítja az öregedést. A másik pedig a PCNA gén, amely szintén a DNS javítással hozható kapcsolatba.

A The Sunday Times szerint Magalhaes pénzgyűjtésbe kezdett, hogy el tudjon indítani egy olyan projektet, amelynek során a bálnák génjeit beültetheti egerekbe, így vizsgálva azt, vajon ellenállóbbá válik-e a kisállatok szervezete a betegségekkel szemben. Amennyiben az utóbbi kísérlet sikeresnek bizonyul, a tudós reméli, hogy tesztelheti majd a gének hatását embereken is.

Magalhaes szerint kétféleképpen lehetne elvégezni ezt a kísérletet. Az egyik lehetőség, hogy különféle szereket juttatnak az emberi szervezetbe, amelyek aktiválják a már meglévő géneket, vagy a másik megoldás az lehet, hogy a grönlandi bálna génjeit emberi sejtekbe építik be, majd később azokat visszaültetik az emberekbe.

Magalhaes munkája sokban hasonlít az októberben megjelent, a Harvard orvosi egyetem kutatói által publikált tanulmányhoz, amely szintén a grönlandi bálna génjeit vizsgálta, hasonló eredményekkel.

Állításuk szerint, hasonló gének létezhetnek más, rendkívül hosszú életű állatokban is, mint például a csupasz turkálóban, más néven csupasz vakondpatkányban, illetve a Brandt-denevérben.

A Megtalálták a hosszú élet génjét – a bálnáknál bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Már az erdőben sétál az Atlas robot

$
0
0

Az utóbbi időben rendszeresen láthattunk egyszerre vicces és félelmetes, de mindenképpen döbbenetes videókat arról, hogyan fejlődnek egyre jobban a Google által felvásárolt Boston Dynamics robotjai. A legújabb felvételen tanúi lehetünk, amint az Atlas elnevezésű, emberszabású robotjuk egy erdőben csatangol.

A videó első felében még a laborban járunk, ahol egy módosított Spot robotkutya kilinccsel kinyit egy ajtót, Atlas pedig az igencsak impresszív talponmaradási képességeit demózza. De aztán jön a természeti környezet: az erdő.

Ha a vicces oldalát nézzük, Atlas olyan, mint aki részeg, vagy mozgását tekintve lehetne a levágott karú lovag a Gyalog galoppból. Ha viszont eszünkbe jut a Skynet és az ítélet napja, akkor bizony elég hátborzongató, ahogy egy emberszabású gépezet önállóan bóklászik a csalitosban.

Na jó, nem teljesen egyedül, mivel az energieallátás terén még nem sikerült áttörést elérni: ezért sétál a 136 kilós bádogember mögött egy mérnök, a póráznak tűnő tápkábelét hurcolva. Vagyis még ott tartunk, mint a szakállás viccben, amikor a szovjet mobiltelefonhoz két vele együtt cipelt börönd volt az akku. De nem árt felidézni, hogy annak idején a korai automobilok előtt külön ember sétált, és egy zászlóval jelezte, hogy gépjármű közeledik. Mégis hová jutott azóta az autóipar.

Íme egy-két korábbi videó elgondolkodtatónak:

 

 

 

A Már az erdőben sétál az Atlas robot bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

20 km magas, felfújható űrlift

$
0
0

Egy kanadai vállalat szabadalmaztatott egy 20 kilométer magas tornyot, amelyről űrhajók indulhatnának Föld körüli pályára.

Az űrliftek ötlete nem új: sci-fi szerzők már többször megírták, mérnökök pedig régóta tervezik az eszközt, amellyel elég magasra lehetne liftezni ahhoz, hogy a legfelső szintről űrhajóba lehessen szállni. Úgy néz ki, most egy lépéssel közelebb kerültünk hozzá, hogy mindez valóra váljon.

A Thoth Technology Inc. szerint az általuk megálmodott lift használata 30%-kal kevesebbe kerülne, mint egy hagyományos rakéta által elégetett üzemanyag értéke. Ráadásul a torony újrahasznosítható, ami még tovább csökkenti a kilövési költségeket. A torony tetején elhelyezkedő kifutópályán az űrsiklók repülőgép módjára tudnának felszállni és akár tankolási célból landolni. Arról nem is beszélve, hogy ezáltal az űrrepülés tényleg olyan lesz, mint turistaként utazni egy kereskedelmi repülőjáraton.

A 20 km magas, felfújható űrlift bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Kína űrszondát küld a Hold túlsó oldalára

$
0
0

Chang’e 4 névre keresztelte el a kínai űrkutatás azt a küldetést, amely keretein belül legkésőbb 2020-ig szondát küldenének a Hold sötét oldalára. Ami elég merész misszió, hiszen ez kimondottan összetett és komplikált feladat.

Kína 2007-től kezdve igyekszik az élen járni az űrkutatásban. Több szondát állítottak Hold-körüli pályára , és 2013-ban sikerült véghezvinni, hogy a Chang’e 3 nevű űrszonda biztonságban leszálljon a Holdon. Ezzel Kína lett a harmadik olyan ország, amelynek sikerült űrjárművet eljuttatnia a holdfelszínre.

chang-e-3-rover-moon

Korábban voltak híresztelések, miszerint 2017-ben embert is küldenének az űrbe, ám úgy tűnik, ez későbbre fog csúszni – legalábbis eddig még nem erősítették meg ezt a tényt. Sőt, ha komolyan vehetjük a feltevéseket, holdbázist is létrehoznának égi kísérőnk távolabbi felén.

2017 viszont így sem lesz unalmas a kínai űrprogram számára, mert ekkorra terveznek egy űrhajós nélküli hajót, ami a Holdon landolva geológiai mintákat venne, majd visszahozná őket a Földre, további kutatások céljából.

Ha így haladnak, valóban űr-nagyhatalommá válhatnak, ezzel segítve előre a tudományt és az űrhajózást is.

A Kína űrszondát küld a Hold túlsó oldalára bejegyzés először a Galaktika.hu jelent meg.

Viewing all 111 articles
Browse latest View live